شرايط اقامت آلمان

شرايط اقامت آلمان

مهاجرت به آلمان و شرايط اقامت آلمان و اخذ اقامت آلمان از جمله مسائل اساسى است كه بايد مورد بررسى قرار گيرد و نياز به مشاوره تخصصى نيز دارد.

زندگى در آلمان امروزه مورد توجه بسيارى از مردم بوده است و نيازمند آگاهى از شرايط اقامت آلمان ميباشد .

در اين مقاله سعى شده است شرايط اقامت آلمان و راه هاى مهاجرت را بررسى خواهيم كرد تا در صورتى كه اين كشور را براى زندگى خود در نظر گرفته ايد با آگاهى كامل از قوانين و شرايط اقامت آلمان اقدام نماييد .

کشور آلمان در مرکز قاره اروپا واقع شده است و نه تنها عضو اتحادیه اروپا می باشد بلکه اساسا می توان آن را محور اتحادیه اروپایی دانست. آلمان از بنیان گذاران اتحادیه اروپایی است که عملا نبض حیات اقتصادی و سیاسی آن نیز در دستان این کشور است. اقامت در آلمان یعنی اقامت در قلب قاره سبز و دسترسی به کلیه امکانات اتحادیه اروپا و حوزه شینگن؛ یعنی آزادانه ترین تردد و دستیابی به بهترین فرصت ها.

اقامت چيست ؟

منظور از اقامت در مبحث مهاجرت و به اصطلاح حقوق بین الملل خصوصی، یعنی فردی خارجی به موجب هدفی قانونی اجازه حضور  در کشوری دیگر را برای مدت معلومی داشته باشد .

اقامت كشور آلمان به دو دسته تقسيم ميشود :

  • گروه نخست اقامت دائم
  • گروه دوم اقامت موقت يا غير دائم

گروه  اقامت دائم : در حالت اول بر اساس سرمايه گذارى و ثبت شركت بوجود ميايد و در حالت بعدى افرادى كه بسته به شرايط خود به صورت مستقيم وارد بازار كار تمام وقت ميشوند . در اين دو حالت افراد به واسطه مالياتى كه افراد به دولت آلمان ميپردازد ميتواند درخواست اقامت دائم اين كشور را بكند .

گروه اقامت موقت يا غير دائم : در اين حالت اقامت افراد شامل:اقامت تحصیلی(تحصیل در دانشگاه ها،تحصیل در مدارس و کالجها و همچنین اقامت با ويزاى جاب سيكر )

روشهاى اخذ اقامت آلمان

 شرايط اقامت آلمان از طريق ويزاى تحصيلى :

می توان اینگونه بیان نمود که با توجه به اینکه آلمان به عنوان کشوری صنعتی و ثروتمند در اروپا به شمار می اید و در این کشور بر اساس نظام آموزشی تقريباً  رایگان دانشجویان متقاضی می توانند وارد خاک این کشور شده و از این نظام آموزشى  بهره مند شوند.با توجه به اینکه تحصيل در آلمان  در مقطع کارشناسی  به زبان المانی است افراد متقاضی باید برای ورود به دانشگاه های این کشور مدرک زبان B2 آلمانی را ارائه دهند و همچنين قبولى در دانشگاه سراسرى و يا داشتن معدل بالاى ١٧ در اخذ پذيرش در مقطع کارشناسی كمك شايانى مينمايد .

در مقطع ارشد افرادى كه قادر به ارائه مدرك زبان آلمانى نباشند ميتوانند با داشتن مدرك ايلتس در دانشگاهايى كه به زبان انگليسى برگزار ميشود به تحصيل بپردازند .

براى مقطع دكترا نياز به تاييديه استاد راهنما و همچنين رزومه قوى داريد تا بتوانيد پذيرش در اين مقطع را كسب نماييد .

شرايط اقامت آلمان از طريق ويزاى كارى :

از چند روش در کشور آلمان  می توان برای ویزای کار اقدام کرد :

در نوع اول فردی که تخصص داشته باشد می تواند اجازه کار و اقامت به مدت کمتر از یکسال را در کشور آلمان  اخذ نماید ، شرایط این نوع ویزا داشتن پیشنهاد شغلی ، دعوتنامه از یک کارفرما در کشور آلمان  و حداقل مدرک تحصیلی لیسانس می باشد .

برای این نوع ویزا نیاز است که کارفرما برای این شغل ۳ ماه در کشور آلمان  و ۳ ماه در اتحادیه اروپا اگهی نماید و اگر فردی برای این شغل پیدا نشد برای جذب این فرد متخصص اقدام نماید که با توجه به این موارد شرایط اخذ این نوع ویزا بسیار دشوار است.

نوع دوم اخذ ویزای کاری به این طریق است که شما می توانید با ویزای تحصیلی وارد کشور آلمان  شده و پس از ان به دنبال کار بوده و برای آلمان  اقدام کنید . لازم به ذکر است که دانشجویان در کشور آلمان  به طور تمام وقت نمی توانند کار بکنند و با توجه به مقطع تحصیلی انها مدت زمان مشخصی در هفته به طور پاره وقت اجازه کار دارند .

نوع دیگر اخذ ویزای جستجوی کار آلمان  می باشد که زمان ان ۶ ماهه است و فرد باید برای اخذ این نوع ویزا شرایط زیر را داشته باشد:

سن زیر ۴۰ سال

مدرک لیسانس از دانشگاه های مورد تایید

آشنایی به زبان آلمانی

شخص بعد از ورود به کشور آلمان و یافتن کار می تواند در این روش اقامت موقت و سپس اقامت دایم خود را اخذ نماید.

شرايط اقامت آلمان از طريق ويزاى ازدواج

سن ازدواج در کشور آلمان۱۸  سال است و افرادی که سن کمتر از ۱۸ دارند با اجازه قیم خود می توانند برای این امر اقدام نمایند . اگر یک فرد غیر آلمانی با فردی آلمانی ازدواج کند بعد از ۶ سال زندگی مشترک که از این زمان ۵ سال میبایست در کشور آلمان اقامت کنند با داشتن شرایط عمومی مانند تسلط به زبان آلمانى ، تسلط بر  قوانین کشور آلمان، عدم سوء پیشینه کیفری ، تمکن مالی و …  می تواند برای اقامت دائم و گرفتن پاسپورت آن درخواست نمايند .

شرايط اقامت آلمان از طريق تولد

نظام کشورهای مختلف جهان  به طور معمول بر اساس سیستمی به نام سیستم خون و خاک می باشد ، در نظام  حقوقی خون تابعیت یک  فرد به تابعیت والدین وی وابسته است اما در نظام حقوقی خاک تابعیت فرد به محلی که فرد در ان متولد شده بازمی گردد . قانون اساسی کشور آلمان بر مبنای نظام خون است و طفلی که از پدر و مادر آلمانی متولد گردد تابعیت کشور آلمان را اخذ می کند ، لازم به ذکر است که تابعیت کشور آلمان هم از پدر و هم از مادر به طفل می رسد و اگر کودکی در خارج از آلمان از پدر و مادر آلمانی متولد گردد باز هم آلمانى  محسوب می شود بايد در نظر گرفت كه بر اساس سيستم خون افراد نميتوانند اقامت يا تابعيت كشورى را اخذ نمايند .

شرايط اقامت آلمان از طريق سرمايه گذارى و ثبت شركت :

کشور المان به عنوان یکی از کشورهای صنعتی پیشرقته در سطح اروپا می تواند مقصد مناسبی برای سرمایه گذاری و یا ثبت شرکت به حساب اید برای ثبت شرکت در آلمان به مانند دیگر کشورها افراد باید طرح تجاری ارائه دهند تا بتوانند برای ورود به این کشور و اخذ اقامت در این کشور اقدام نمایند . سرمايه گذارى از طريق ثبت شركت بايد سودآور بوده و فرد متقاضى بايد  در خصوص تجارت و ثبت شركت تجربه كافى داشته باشد .

حداقل هزينه براى سرمايه گذارى و ثبت شركت در آلمان ٢٥٠٠٠ هزار يورو ميباشد  كه اين كمترين سرمايه است و عموماً براى بيزنس هاى بزرگتر سرمايه بيشترى لازم ميباشد .

بر اساس ثبت شركت در آلمان افراد ميتوانند حساب بانكى افتتاح نمايند و با كل كشورهاى اروپايى معامله و تجارت نمايند .

در صورتى كه با خواندن مقاله هنوز ابهاماتى در خصوص شرايط اقامت آلمان براى شما عزيزان وجود دارد ميتوانيد با شماره هاى موسسه تماس حاصل نماييد و از مشاوره كاملاً رايگان و تخصصى تلفنى بهره مند گرديد.

موسسه حقوقى عدالت پارس با سالها تجربه و داشتن وكلاى زبده در امر مهاجرت آماده خدمت رسانى به شما عزيزان ميباشد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


چاپ   ایمیل